Lov na medvjede nije namijenjen za početnike, on zahtjeva veliku profesionalnost i disciplinu lovaca.
Kako kažu iskusni lovci, lov na medvjeda može trajati veoma dugo i zahtjeva veliko stpljenje.
Kada je riječ o Bosni i Hercegovini, mrki medvjed se lovi u periodu od 1. oktobra do 15. maja. Za lov na medvjede specifično je da se on lovi sa visoke i zatvorene čeke.
Medvjedi u BiH naseljavaju brdski i planinski pojas, a koji je uglavnom pokriven šumom, te bogat raznolikom hranom iz biljnog i životinjskog porijekla.
Takođe, za medvjede je jako bitan i prostor, odnosno njegova mogućnost kretanja u svim pravcima, ali i da su mjesta bogata vodom.
U Hrvastkoj lov na medvjeda je podložan promjenama. Sve zavisi od utvrđeno brojnog stanja medvjeda i prirasta, pa se tako donosi odluka o lovu. Procjenjuje se da u Hrvatskoj ima oko 1.000 medvjeda, a koji su rasprostranjeni na više od 10.000 kvadratnih kilometara.
U Srbiji medvjeda najviše ima na Tari, ili je možda najviše istraživanja na medvjede upravo rađeno na ovoj lokaciji. Sve populacije medvjeda u Srbiji su granične i oni često odlaze u komšiluk.
Medvjed je strogo zaštićena vrsta, što znači da nema lova na medvjeda, ali su lovci itekako zainteresovani za njegovu zaštitu.
Najveći mesožder
Kada je riječ o kompletnom Balkanu, treba istaći da je on najveći mesožder u ovoj regiji.
Odrasle ženke imaju prosječno 100 kg, mužjaci 150 kilograma, ali pojedina grla mogu dosjeći u dobroj godini i do 300 kg. Tijelo mu je pokriveno gustom poddlakom i dugom dlakom.
Ljetna je poddlaka dosta rjeđa od zimske. Boja dlake pretežno je smeđa, na hrptu tamnija, pa i crna. Vršci dugih dlaka mogu biti na krajevima pomalo rascijepljeni i svjetlije boje.
Širina prednje medvjeđe šape uvijek nam pokazuje starost i trofejnu vrijednost medvjeda.
Ako trag medvjeda prelazi 14 centimetara u širinu, smatra se da se radi o vrlo jakom i zrelom medvjedu. Izmjerene su širine traga i do 18 cm. Medvjed je svejed – mesojed, ali i biljojed.
Oko 95 odsto svojih hranidbenih zahtjeva zadovoljava biljnom hranom. Zimu provede spavajući u brlogu, a da ništa ne jede i ne pije. Prije samog brloženja prestaje se hraniti kako bi mu se očistila crijeva.
Parenje medvjeda počinje krajem maja i traje do polovine jula.
Lov
Odstrel medvjeda zahtjeva mnogo sati posmatranja sa visoke i zatvorene čeke, donošenje hrane i obilježavanje tragova.
Priprema odstrela smeđeg medvjeda nekada traje i do dva mjeseca svakodnevnog obilaženja lovišta (hranilišta).
Čeke za medvjeda moraju biti dobro zvučno i toplinski izolovane, jer lov na medvjeda iziskuje čekanje, ponekad i cijelu noć. Lovac mora biti dobro pripremljen, s odjećom i obućom za lov na medvjeda u planini jer nije neuobičajeno u zimskom periodu da se temperatura u planini spusti i do 25 stepeni ispod nule.
Medvjed se lovi puškom risanicom najmanje kinetičke energije 3500 J i promjera zrna od najmanje 7 mm. Prema dosadašnjim iskustvima najboljim se pokazao kalibar 300 win.mag te 375 H&H.
Medvjed se lovi za vrijeme mjesečine uz pratnju stručnog profesionalnog pratitelja.
U slučaju ranjavanja medvjeda organizuje potragu za ranjenom životinjom s obučenim licenciranim psom i timom ljudi.
U većini zemalja u okruženju postoje agencije koje za novac organizju lov na medvjeda.
Koje situacije bi mogle dovesti do napada?
Medvjedi napadaju samo u samoobrani kada ih čovjek iznenadi ili izazove. Najčešće situacije koje izazivaju takvo ponašanje su:
• iznenadni bliski susret sa ženkom s mladima
• prilaženje povrijeđenom medvjedu
• iznenadni bliski susret s medvjedom koji nemaju kuda odstupiti
• pas koji nije na povodcu izazove medvjeda i zatim traži zaštitu vlasnika
• prilazak medvjedu koji jede
• dolazak u bliski kontakt s medvjedom koji se ne boji ljudi (medvjed naviknut na ljude, problematični medvjed).
Nema komentara
Morate biti prijavljeni da biste ostavili komentar! Prijavi se